Profesor Michael Doubek se dlouhodobě věnuje hematologické onkologii, především
problematice chronické lymfocytární leukemie, akutní lymfoblastické leukemie,
myeloproliferativním neopláziím a vrozeným poruchám krvetvorby. Je a byl řešitelem
řady českých a mezinárodních výzkumných grantů týkajících se této problematiky. Je
spoluautorem mezinárodních doporučení pro léčbu akutní lymfoblastické leukemie,
podílel se na objevu role ETV6 genu jako vrozené predispozice k akutním leukemiím
(dnes součást WHO klasifikace hematologických malignit). Navrhl a realizoval několik
klinických studií fáze I nebo fáze II.
Profesor Michael Doubek je autorem nebo spoluautorem více jak 420 sdělení
evidovaných v databázi Web of Science. Tato sdělení byla dle databáze Web of
Science citována více jak 5300x a H-index prof. Doubka je 40. Dále je autorem 12
učebnic a monografií a autorem dalších více jak 100 kapitol v učebnicích. Prof.
Doubek je hlavním editorem českých Doporučení pro diagnostiku a léčbu krevních
nemocí.
Profesor Michael Doubek atestoval z vnitřního lékařství, hematologie a transfuzní
služby a lékařské genetiky. Je předsedou České společnosti pro chronickou
lymfocytární leukemii, členem výboru České hematologické společnosti, České
leukemické skupiny a Evropské skupiny pro akutní lymfoblastickou leukemii
dospělých. Jako odborník na chronickou lymfocytární leukemii vedl pod záštitou
Evropské hematologické asociace několik mezinárodních workshopů s touto
problematikou.
Profesor Michael Doubek v současnosti vede výzkumnou skupinu Genetické
predispozice k rozvoji hematologických onemocnění na Lékařské fakultě MU a je
zástupcem přednosty pro školství na Interní hematologické a onkologické klinice
Lékařské fakulty MU Brno. Prof. Doubek rovněž vede české ERN centrum pro
vzácné krevní nemoci EuroBloodNet. Mimo to vede řadu pregraduálních a
postgraduálních studentů. Již devět studentů profesora Doubka úspěšně ukončilo
doktorské studium.
Vítězslav Dušek je lékař Kliniky dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. V rámci klinické práce se věnuje zejména péči o děti s akutní leukémií a s mozkovými nádory a také infekčním komplikacím onkologické léčby u dětí. Spolupracuje na výzkumných projektech FN Brno a Masarykovy univerzity zaměřených na rozvoj precizní onkologie u dětí a hledání nových léčebných postupů pro vysoce rizikové dětské nádory. Podílí se též na organizaci následné péče o vyléčené pacienty dětské onkologie. Dlouhodobě se zabývá problematikou informatiky v medicíně. Má četné zkušenosti se sběrem a zpracováním klinických dat pro sekundární využití. Také se zabývá problematikou standardizace obsahu zdravotnické dokumentace. Je jedním z hlavních autorů koncepce celostátního českého standardu parametrické dokumentace v dětské onkologii. Podílí se na nemocničních projektech pro modernizaci nemocničních informačních systémů a funkční elektronické sdílení dat o pacientech mezi spolupracujícími lékaři. Nověji je předmětem jeho zájmu dynamicky se rozvíjející segment eHealth, zejména pak jeho využití na komunikaci lékařů s pacienty a podporu pacientů či jejich pečovatelů v intenzivní léčbě závažných onemocnění. Svými aktivitami se snaží vést prostředí českého zdravotnictví k lepšímu porozumění mezi informatiky a lékaři, což považuje za nezbytný předpoklad pro úspěšné inovace na tomto poli.
MUDr. Viktor Agalarev, lékařskou fakultu Univerzity Komenského v Bratislavě obor všeobecné lékařství jsem absolvoval v roce 1999. Atestaci v oboru anesteziologie a intenzivní medicína jsem složil v roce 2006. Od roku 2009 pracuji jako vedoucí lékař Oddělení resuscitace a intenzivní medicíny IV KARIM FN Brno. Na našem pracovišti se věnujeme širokému spektru pacientů v kritickém stavu. Nedílnou součástí práce je tvorba lékařské dokumentace, která může workflow výrazně ovlivnit. Požadavky jsou na komplexnost a zároveň stručnost, přehlednost, jednotnost a bezpečnost. Máme vypracovanou vlastní dokumentaci v MS Word. Práci v ní bychom rádi zefektivnili.
Marek Dostál, absolvent MFF UK a LF MU pracuje jako radiologický fyzik na klinice radiologie a nukleární medicíny ve FN Bohunice a je zástupcem přednosty pro vědu a výzkum. Zabývá se snímáním a analýzou dat pořízených magnetickou rezonancí.
Tomáš Kepák je dětský onkolog, vedoucí lékař kliniky pozdních následků léčby, vedoucí jednotky transplantace kostní dřeně v Brně a jeden ze zakládajících členů PanCare (Panevropská síť pro péči o přeživší rakoviny z dětství a dospívání). Vedl a podílel se na místních, národních i mezinárodních projektech a iniciativách zaměřených na personifikovanou medicínu a zlepšení kvality života přeživších onkologických pacientů. Aktivně se zapojuje do iniciativ zaměřených na digitalizaci a mezinárodní harmonizaci dat o přeživších rakoviny. Mezi jeho výzkumné zájmy patří retinoblastom, pozdní následky léčby, kvalita života přeživších dětských onkologických pacientů a vysokodávková chemoterapie. Přispěl k pochopení genetických a negenetických faktorů ovlivňujících ototoxicitu a plodnost u přeživších rakoviny z dětství. V posledním desetiletí se podílel na několika evropských projektech (PanCareLIFE, PanCareFollowUp, smartCARE) a také na implementaci cílů Evropského plánu na boj proti rakovině na národní úrovni v rámci Národního onkologického plánu. Je členem poradní rady Národního kontaktního místa pro zdraví v České republice a také členem Národní rady pro dětskou onkologii, což jsou platformy vhodné pro přenos znalostí a advokacii. Jeho cílem je přispět k harmonizaci a zlepšení péče napříč Evropou a umožnit každému dětskému onkologickému pacientovi a přeživšímu dosáhnout optimální kvality péče. Inicioval vznik první nezávislé české organizace pro vyléčené pacienty z dětství a dospívání s názvem "Společně k úsměvu" v Brně. Je zakladatelem první dlouhodobé následné péče pro přeživší rakoviny z dětství v Brně a dlouhodobým zastáncem její udržitelnosti a dalšího rozvoje ve prospěch zlepšování kvality života přeživších. Jeho dlouhodobým cílem je podporovat opravdové partnerství mezi dětskými onkologickými pacienty, přeživšími a jejich rodinami. V roce 2024 byl nominován Českou společností dětské hematologie a onkologie a jmenován velvyslancem SIOP Europe pro Českou republiku.
Pracuje jako primář Interní gastroenterologické kliniky LF MU a FN Brno. Odborností gastroenterolog a internista, zajímá se o choroby horní části trávicího traktu, intervenční digestivní endoskopii a komplexní péči o závažné a akutní stavy v gastroenterologii. Podporuje zavádění IT nástrojů ve zdravotnictví k zefektivnění práce zdravotníků i usnadnění edukace v rámci pregraduálního i postgraduálního vzdělávání. Aktivní vyučující LF MU a školitel doktorského studia, spoluřešitel výzkumných projektů. Spolupracuje na mezioborových tématech a doporučených postupech. Autor a spoluautor odborných článků, monografií a učebnic.
Ve FN Brno pracuje na Interní gastroenterologické klinice od roku 2009, zpočátku na pozici sekundárního lékaře na standardním oddělení a Jednotce intenzivní metabolické péče, specializovanou způsobilost jsem získala v oboru Endokrinologie a diabetologie. V poslední době se pracovně věnuje převážně léčbě pacientů s diabetes mellitus v rámci Diabetologického centra IGEK FN Brno. V rámci oboru ji velmi baví využití technologií v medicíně, možnosti využití umělé inteligence při každodenní práci a rozvoj telemedicíny v diabetologii. Je členkou České internistické společnosti a České diabetologické společnosti, konkrétně technologické sekce. Diabetologie jako obor zaznamenala v posledních letech nebývalý rozvoj, ať již na poli farmakoterapie nebo v oblasti využívání technologií. Inzulinové pumpy dávkují inzulin pacientům v malém množství podle aktuální potřeby, moderní inzulinové pumpy ve spojení se senzory kontinuální monitorace glykémií již umí v rámci hybridních automatických smyček samostatně upravovat dávku inzulinu bez zásahu pacienta. Výstupem z těchto chytrých zařízení je ale obrovské množství dat, které se jen pomalu učíme využívat ke správnému nastavení inzulinové pumpy a jejího algoritmu. Předmětem výzvy je snaha zjednodušit hodnocení výstupů z inzulinové pumpy.
Vladimír is a CE IBEX Lead (Innovation excellence) and member of the CEE Innovation Business taskforce at AstraZeneca. He has been in the pharmaceutical industry for more than 10 years. He graduated from the Czech Technical University in Prague, studied piano, he graduated from the Google Digital Academy. As you can see, he doesn’t like a stereotype and meaningful innovation is his driving force. His current main focus is on patient-centric projects from the Start-up environment and omnichannel marketing.
Jsme členky multidisciplinárního týmu BioSys_BUT, který se zabývá bioinformatikou a systémovou biologií na Ústavu biomedicínského inženýrství Vysokého učení technického v Brně. Již více než osm let se specializujeme na využití informatiky v klinické mikrobiologii, kdy ve spolupráci s Centrem molekulární biologie a genetiky ve FN Brno vyvíjíme nové výpočetní nástroje pro rychlou identifikaci nebezpečných mikrobiálních infekcí. Jedno z aktuálních témat, kterému se nyní věnujeme, je real- time diagnostika infekčních mikroorganismů již v průběhu sekvenace DNA, a to s využitím miniaturních mobilních sekvenátorů ONT MinION. Tomuto problému je věnována i předložená výzva, kde úkolem bude identifikovat během sekvenačního procesu geny bakteriální rezistence na konkrétní typ antibiotika a tím navrhnout vhodnou léčbu ještě před koncem samotné sekvenace.
Andrea Němcová působí jako odborná asistentka a vědkyně na Ústavu biomedicínského inženýrství Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně. Vede zde výzkumnou Skupinu zpracování biomedicínských signálů (BioSig_BUT). Vystudovala obor Biomedicínské inženýrství a bioinformatika tamtéž. V rámci výzkumu i výuky se věnuje oblasti snímání, zpracování a analýzy biomedicínských signálů. V poslední době se zaměřuje na využití wearables a chytrého telefonu pro monitorování zdraví a aktivity člověka. Její vizí je vytvořit aplikaci pro chytrý telefon, která bude umět naplno využít integrované senzory a spolehlivě monitorovat zdraví člověka kdykoli a kdekoli, což značně rozšíří možnosti zejména v oblasti prevence. Andrea Němcová se podílela a podílí na řešení řady výzkumných projektů. Příkladem jsou projekty pro Office of Naval Research, USA, jejichž cílem je vytvořit algoritmy pro podporu rozhodovacího procesu ve vojenských krizových situacích s využitím dat z wearables. Dalším příkladem jsou evropské projekty NextPerception a DistriMuSe, jejichž cílem je vytvoření IoT systému pro monitorování zdraví, sportovních aktivit a wellbeing. Pravidelně se věnuje popularizaci vědy v rámci akcí jako je Noc vědců, VUT junior nebo letní škola biomedicíny či sportovních technologií.
Tomáš Studeník je radikální inovátor a městský hacker. Studoval na University of Liverpool, HEC Paris a Oxford University. Tomáš zlepšuje skrze technologické inovace nemocnice, továrny a města. Šéfuje konzultační společnosti Insane Business Ideas. Přivedl do Česka FuckUp Nights, napsal “Velkou knihu fuckupů”. Časopisem Computer World byl vyhlášen TOP IT osobností roku 2020. Tomáš je autorem projektu THEAITRE, kde umělá inteligence napsala po 100 letech od premiéry R.U.R. Karla Čapka divadelní hru. V roce 2022 zakládá globální health tech inkubátor Caelestinus. O rok později Tomášovi vychází kniha “Umění neúspěchu”, již napsal spolu s bývalým rektorem Univerzity Hradec Králové, prof. Josefem Hynkem, se kterým vyučují jednosemestrální kurz Věda o selhání.
Martin Zubek je ředitelem česko-slovenské pobočky společnosti InterSystems Corporation v Praze a manažerem rozvoje obchodu pro oblast střední a východní Evropy. Ve společnosti InterSystems pracuje více než 20 let a je respektovaným odborníkem v oblasti tvorby elektronických zdravotních záznamů a integrace dat ve zdravotnictví. Založil českou pobočku IHE (Integrating Healthcare Enterprise) International a IHE Europe, kde vedl pracovní skupinu pro interoperabilitu v České republice. Martin Zubek je členem představenstva IHE Česká republika a reprezentuje Českou republiku v IHE International. Byl poradcem zdravotnického výboru Parlamentu ČR pro tvorbu a správu zdravotnických dat. Na ČVUT v Praze vyučuje nově vytvořený předmět: Integrace dat ve zdravotnictví. Dokončuje doktorská studia na Fakultě biomedicínského inženýrství ČVUT, kde se zaměřuje na vytvoření rámce pro použití IHE profilů v České republice. Byl součástí implementačního týmu pro národní řešení eReceptu na Slovensku.
Hlasatel dobrých nápadů a hromosvod pro ty špatné ve společnosti AstraZeneca Česká republika. Netrpělivý odpůrce teoretizování a obdivovatel vynálezců a nebojácných experimentátorů. Pochází ze světa telekomunikací, kde se ve společnostech Vodafone a O2 zaměřoval převážně na práci s čísly a reportovacími nástroji. Z práce s klienty ve zdravotnickém sektoru v IQVIA přešel přímo do firmy poháněné vědou a inovacemi. Jejím hlavním cílem je přinášet léky, které mění nebo zlepšují životy pacientů a mají pozitivní dopad na společnost. Digitalizace prostředí, ve kterém působíme, může tyto snahy výrazně urychlit.
Pavol je vývojář a nadšenec do technologií, který nadšeně objevuje nejnovější nástroje a technologie. Jako spoluzakladatel H-edu a Collboard se zaměřuje na využití digitálních inovací k transformaci vzdělávání. Vyvinul několik projektů občanské vědy, včetně první mobilní aplikace pro ornitology v České republice, a přednášel na technologických a startupových konferencích o tématech, jako jsou VR, AR a AI. Vede také platformu Czech.events, která pomáhá lidem objevovat a účastnit se technologických a inovačních akcí. Díky svému talentu pro rozpoznávání příležitostí k růstu a mentorování startupů zvítězil v několika soutěžích zaměřených na inovace. Usiluje o to inspirovat ostatní a věří, že technologie mohou pomoci řešit globální problémy.
Martin Fejt je elektrotechnik a software vývojář, se zdravotnickým vzděláním. Pravidelně se účastní různých hackathonů, a se svým týmem dvakrát po sobě vyhrál první místo na European Healthcare Hackathonu. Ve světě hardware a IT aktivně působí přes 15 let, a jeho specialitou je řešení problémů a vývoj systémů pro komunikaci mezi HW a SW, v prostředí automobilového průmyslu a zdravotnictví. Aktuálně pracuje jako infrastrukturní inženýr ve společnosti Seznam.cz, a současně s tím působí jako Founder a CTO ve svém start-upu MediHackers, který se na základě zkušeností sesbíraných na hackathonech zabývá vývojem zařízení pro zdravotnictví. Martin Vám může pomoci s konzultací Vašich nápadů a myšlenek, může přinést vhled z reálného prostředí zdravotnických zařízení, nebo Vám může poradit s implementací Vašich nápadů do elektronické podoby. A v neposlední řadě Vám může pomoci s Vaší finální prezentací a přípravou na závěrečný pitch v rámci hackathonu.
Stefan Wittmann je zodpovědný za strategii a technologie pro webový vývoj obecně, jazyková propojení a interoperabilitu (ensemble) ve společnosti InterSystems. Před svým přechodem do týmu produktového managementu pracoval jako obchodní inženýr. Již v roce 2006 byl jako pracující student zodpovědný za evropský kampusový program ve společnosti InterSystems a během let zastával různé role jak v oblasti zdravotnictví, tak mimo ni. Jeho výjimečné dovednosti v oblasti vývoje softwaru vyústily v rekordní vývoj průkopnických softwarových aplikací pro energetický trh.